12.7.20

Πολύτιμο τρίποντο για την ΑΕΚ...

Με 3-1 υπέταξε τον Παναθηναϊκό η ΑΕΚ, στο σημερινό ματς που έγινε στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της...

8ης αγωνιστικής για τα πλέι οφ της Super League.

Χάρη στους τρεις βαθμούς της νίκης, η Ένωση παραμένει στο κυνήγι της δεύτερης θέσης που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League, διεκδικώντας την από τον άλλο δικέφαλο του πρωταθλήματος, τον ΠΑΟΚ.

Η σημερινή νίκη δεν ήρθε εύκολα για την ΑΕΚ, η οποία αντιμετώπισε έναν μαχητικό Παναθηναϊκό που πάλεψε μέχρι τα τελευταία λεπτά για ένα θετικό αποτέλεσμα.

Το πρώτο ημίχρονο χαρακτηρίστηκε από πολλές ευκαιρίες, με την ΑΕΚ να προηγείται μόλις στο 8ο λεπτό (με κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι), αλλά τους γηπεδούχους να απαντούν άμεσα με το ίδιο νόμισμα (κεφαλιά Κουρμπέλη στο 16').

Οι φάσεις συνεχίστηκαν μπροστά από τις δύο εστίες, με την ΑΕΚ να παίρνει ξανά προβάδισμα πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, καθώς ο Ολιβέιρα εκμεταλλεύθηκε τη λανθασμένη πάσα του Κουρμπέλη προς τον Κολοβέτσιο και έγραψε το 2-1.

Με στόχο τη διαχείριση του αποτελέσματος μπήκε η Ένωση στο δεύτερο ημίχρονο.

Τελικά, σε μια αντεπίθεση ο «δικέφαλος» έφτασε σε ένα τρίτο τέρμα, έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βέρντε στο 90'+4' (ανατροπή του Αραούχο από τον Κουρμπέλη)...