5.7.20

Πέρασε από το «Βικελίδης»...

... και αγκάλιασε τη δεύτερη θέση η ΑΕΚ...

Τον δρόμο προς τα... αστέρια του Champions League βλέπει η ΑΕΚ, η οποία νίκησε εύκολα με...

1-4 τον Άρη στη Θεσσαλονίκη και απέκτησε προβάδισμα έναντι του ΠΑΟΚ για τη δεύτερη θέση.

Οι γηπεδούχοι άντεξαν μόνο ένα ημίχρονο απέναντι στην ομάδα του Μάσιμο Καρέρα, η οποία είχε ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νέλσο Ολιβέιρα, ο οποίος σκόραρε δύο φορές.

Το σκορ άνοιξε στο 24' ο Ολιβέιρα με ωραίο σουτ εκτός περιοχής, όμως στο 29΄ο Άρης ισοφάρισε με τυχερό τρόπο, όταν ο Γκάμα σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Τσιγκρίνσκι και κατέληξε στα δίχτυα του Μπάρκα. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε σχετικά ήρεμα, όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο η Ένωση απείλησε τρεις φορές, αλλά ο Κουέστα έδειξε τα αντανακλαστικά του.

Η επανάληψη βρήκε την ΑΕΚ να βγαίνει στο χορτάρι αποφασισμένη για τη νίκη. Μετά από ασφυκτική πίεση προς την άμυνα του Άρη, ο Ολιβέιρα έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο 52' και δέκα λεπτά αργότερα ο Σιμόες έκανε το 1-3 σφραγίζοντας τη νίκη της ομάδας του.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 84' με την ΑΕΚ να πετυχαίνει και τέταρτο τέρμα με τον Νταμιάν Σιμάνσκι...