![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg0ESLayp6bQdHWXv8N10ZuJvXl1q6c4POYcndkLvOGhwwXEZjGDIWbSstpEokO0sYT8cguZgPWMZDMWDRY0okHk_crJbQoWaFSMmduWDa_KQCqefl8u6z08_oZZ_YwNPWF2JHw9sl_HTQ/s320-rw/Ompama%252520profile+copy.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhKb7eGkM6E6vGUanZ-naArHG8rKzYfn64-_MnNd-fclTR7L2PwX79VyhDoIJfZPvMBBZEe3xZzrRVrgddLOiEWO7A_WwKuXiRdC7CefXO34YUOOLed6XNxDsT9e_Y1yiMpjbW_Uhsqx2s/s320-rw/FNCA127A82CAGXE6RACA+copy.jpg)
Του Στάθη Σ.
Η κυρία Ατιφέπε Γιαχιαγκά! Ετών 36, απόφοιτος της μεγάλης των μπάτσων σχολής του FBI! Την επέβαλε Πρόεδρο (!) στο Κοσσυφοπέδιο ο ... εκεί Αμερικανός πρέσβης κ. Κρίστοφερ Ντελ. ........................................ Τουλάχιστον ο Καλλιγούλας έχρισε Συγκλητικόν το άλογό του, όχι τον αλογομυγοδιώχτη του... Μια χαρά! Τώρα οι Αμερικανοί απαγορεύουν το κάπνισμα και στους ανοιχτούς, στους υπαίθριους χώρους -τουλάχιστον στη Νέα Υόρκη. Πάρκα, πεζόδρομοι, πλατείες, παραλίες -όποιος λεπρός το φουντώσει, θα συλλαμβάνεται πάραυτα! Οχι, δεν πρόκειται περί υστερίας, αλλά περί μιας κορύφωσης στην εκστρατεία του Εθισμού στις Απαγορεύσεις. Η Υποταγή στο Παράλογο είναι το ανώτατο στάδιο αυτής της εκστρατείας. Μετά άνετα παραδέχεσαι ότι η κυρία Ατιφέπε Γιαχιαγκά είναι η δικαίωση της αντίστασης των Γιουγκοσλάβων στους Ναζί ή ότι οι ανθρωπιστικοί βομβαρδισμοί εναντίον της Λιβύης γίνονται με όστια και ροδόνερο...
"Ναυτίλος" (Ελευθεροτυπία)
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου