![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhZ2uzq692T6QMSsxa9nw99t1M3r38il9t4ccsvjl2okRzCMnq1OaZtTJGIafVtdcxatj9cRd2isAkrLuBT_SR3bULsDsoD_3sxnTA_-78D5kSNc4lM_1rs_GPFAT446uE3Xf8NdK4xDG8/s320-rw/ContentSegment_13351536$W197_H_R0_P0_S1_V1$Jpg.jpg)
Λοιπόν, οι γιορτές δεν έχουν τελειώσει ακόμη και όλοι έχουν και μια συμβουλή για το τι θα κάνουμε με τα παραπανήσια κιλά, τα άχρηστα σε λίγο έλατα κ.λπ. κ.λπ. Αν ήμασταν Γερμανοί- και συγκεκριμένα κάτοικοι του Βούπερταλ- θα είχαμε μια τουλάχιστον οικολογική και αναμφισβήτητα φιλοζωική επιλογή σε σχέση με το τελευταίο: τον Τάμο. Επιλογή μάλιστα που πιθανόν να μετρίαζε και τις τύψεις αναφορικά με το οικολογικό μας αποτύπωμα. Οι ελέφαντες είναι ως γνωστόν χορτοφάγοι. Σημειωτέον δε...
ότι ο σωστός χαρακτηρισμός θα ήταν «φανατικοί vegans», αφού ξοδεύουν τις 16 από τις 24 ώρες της ημέρας συλλέγοντας καρπούς, φύλλα, φλούδες δέντρων και άλλα τέτοια. Ο Τάμο λοιπόν ζει στον ζωολογικό κήπο της πόλης και τρώει ομολογουμένως με πολύ μεγάλη όρεξη αν και λίγο καθυστερημένα το χριστουγεννιάτικο γεύμα του.
Πρώτο, δεύτερο και τρίτο πιάτο; Χριστουγεννιάτικο δένδρο. ΥΓ: Ένας ενήλικος ελέφαντας καταναλώνει από 140 μέχρι 270 κιλά φαγητό την ημέρα.
ΚΛΙΚ από τα ΝΕΑ
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου