![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhFWcBidKIlfMnBO5CfFbLbPXyWfOsigwWeRCwt9Kg65TYfWDhLyaRFpwYol_1FhvhvOMNFvQ34KsZxkS0n7dBQRm2jBhJnZ8cDV5rF3CdQ1v1CMQpOznKVdx692-YgmN_Skqt0SoM97Ceq/s320-rw/free_press_stands.jpg)
...ρεπορτάζ των κοινωνικών θεμάτων αντικαταστάθηκε από ένα ανελέητο ινφοτέινμεντ. Αλλως πως από ζητήματα «ανθρωπίνου ενδιαφέροντος», που αφορούν σε διασήμους της μίας στιγμής ή έστω των δεκαπέντε λεπτών.
Τα δωρεάν ΜΜΕ, συνεχίζει η έρευνα, κατάφεραν να κλέψουν κόσμο από τις εφημερίδες, με αποτέλεσμα να χάσει τον προσανατολισμό του ο καταναλωτής της ειδησεογραφίας και να μην αναγνωρίζει πια την ποιοτική δημοσιογραφία. Και πώς αντέδρασαν τα υπόλοιπα media; Εσπευσαν κι αυτά με τη σειρά τους να συνταχθούν με τις μάζες και να ρίξουν το βάρος στο καταραμένο ινφοτέϊνμεντ και στις παραφυάδες του.
Κι ο κατήφορος δεν δείχνει να έχει τέλος...
Ελευθεροτυπία
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου