3.7.19

Κουμάντο κάνει η Σελεσάο...

Όταν το Copa America γίνεται στη Βραζιλία... κουμάντο δε θα μπορούσε να κάνει άλλη από τη «Σελεσάο», που απέναντι στην Αργεντινή έδειξε ότι αυτή είναι το...
αφεντικό της Ηπείρου, κερδίζοντας με 2-0 και περνώντας στον τελικό.

Η «Σελεσάο» ξεκίνησε ήδη... να κάνει πάρτι στο «Μινεϊράο», το γήπεδο όπου κάποτε έγινε η μεγαλύτερη ποδοσφαιρική της «κηδεία» (σ.σ. 1-7 από τη Γερμανία στο Μουντιάλ του 2014), καθώς ήταν αποτελεσματική και αυτό μετρά σε ένα νοκ άουτ παιχνίδι, αν σκεφτεί κανείς πως η «Μπιανκοσελέστε» είχε στο ματς δύο δοκάρια. Ο Γκάμπριελ Ζεσούς και ο Ρομπέρτο Φιρμίνο πήραν εναλλάξ τους ρόλους του σκόρερ και του πασέρ στα δύο γκολ, υπογράφοντας το θρίαμβο του Super Clasico, με την ομάδα του Τιτέ να περιμένει την Χιλή ή το Περού, για να ξαναπάρει τον πρώτο τίτλο ύστερα από 12 χρόνια.

Η Βραζιλία θέλησε να πάρει την κατοχή, αλλά η Αργεντινή θα έκανε την πρώτη καλή φάση στο 12', με τον Παρέδες να επιχειρεί ένα δυνατό σουτ και να στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι. Το γκολ, όμως, θα ερχόταν για τη «Σελεσάο», χάρη σε μια εκπληκτική συνεργασία, που έφερε μόνο του στη μικρή περιοχή τον Ζεσούς για το 1-0. Η «Μπιανκοσελέστε» σπατάλησε ακόμη μια καλή της στιγμή, με τον Αγουέρο να παίρνει την κεφαλιά στο φάουλ του Μέσι, αλλά να βλέπει το δοκάρι να τον σταματά στο 30ό λεπτό.

Το σκηνικό αυτό, με την μπάλα να καταλήγει στη δοκό, επαναλήφθηκε με τον ηγέτη των Αργεντίνων, που έκανε μια τρομερή ενέργεια, αλλά η δεξιά κάθετος του Άλισον έσωσε τη Βραζιλία. Ο Μέσι προσπάθησε να νικήσει τον τερματοφύλακα και με εξαιρετικό φάουλ στο 66', αλλά εκείνος... το γράπωσε. Κι αφού δε βρήκε το γκολ η φιλοξενούμενη, θα το έβρισκε η οικοδέσποινα σε μια νέα υποδειγματική αντεπίθεση, με τον Ζεσούς αυτή την φορά να σερβίρει και τον Φιρμίνο από κοντά να κάνει το 2-0 στο 71'. Στα τελευταία λεπτά, η Αργεντινή δεν έγινε ανταγωνιστική για να ξαναμπεί στο ματς, παρέδωσε... σώμα και πνεύμα, με τη Βραζιλία να κάνει μέχρι και... fair play με πάσες στα τελευταία λεπτά, κρατώντας άνετα το αποτέλεσμα...