17.8.22

Με «ασημένιο» και «χάλκινο»...

...φεύγουν από το ευρωπαϊκό κολύμβησης Χρήστου και Γκολομέεβ

Δύο σημαντικές διακρίσεις κέρδισαν ο Απόστολος Χρήστου και ο Κριστιάν Γκολομέεβ στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης στη Ρώμη.

Οι... Έλληνες πρωταθλητές διαγωνίστηκαν στα 100 μ. ύπτιο και 50 μ. ελεύθερο αντίστοιχα.

Ο Απόστολος Χρήστου κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στο ύπτιο με χρόνο 52,24, βρισκόμενος στη δεύτερη θέση μετά τον πρωταθλητή κόσμου και κάτοχο του παγκοσμίου ρεκόρ, Τόμας Τσέκον. Νωρίτερα, ο Απόστολος Χρήστου κέρδισε το «χρυσό» στα 50 μ. Στην τρίτη θέση βρέθηκε ο Γάλλος Γιοάν Εντόι Μπρουάρ, με 52,92.

Ο Γκολομέεβ είχε χρόνο 21.75 στο ελεύθερο και κατέκτησε το τρίτο μετάλλιο σερί στο αγώνισμα.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Μπέντζαμιν Πράουντ με χρόνο 21.58 και το αργυρό ο Λεονάρντο Ντεπλάνο με 21.60.