25.6.22

Πρώτος τίτλος σε χόρτο για τον Στέφανο Τσιτσιπά...

Μπορεί να μετέτρεψε το ματς σε θρίλερ, όμως τελικά ο Στέφανος Τσιτσιπάς πανηγύρισε το πρώτο του τρόπαιο στο γρασίδι.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε... με 2-1 σετ του Ισπανού Ρομπέρτο Μπαουτίτσα Άγκουτ,
στον τελικό του τουρνουά της κατηγορίας ATP 250 με την ονομασία «Mallorca Championships».

Έπειτα από τα δύο πρώτα σετ που «μοιράστηκαν» οι αντίπαλοι, ο Τσιτσιπάς έφτασε στο τρίο και καθοριστικό σετ να προηγείται με 5-2 γκέιμ, δείχνοντας ότι θα επικρατούσε εύκολα. Ωστόσο, ο Έλληνας πρωταθλητής υπέπεσε σε σωρεία λαθών που επέτρεψαν στον αντίπαλό του να ισοφαρίσει και να φτάσει τελικά το ματς στο τάι-μπρέικ.

Εκεί, ο Τσιτσιπάς δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλό του, φτάνοντας σε επιμέρους σκορ 7-2 και πανηγυρίζοντας τη νίκη. Παράλληλα, επέστρεψε στο Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης και πηγαίνει πλέον με ανεβασμένη «ψυχολογία» στο διάσημο τουρνουά του Λονδίνου (Wimbledon).