12.6.21

Ο Τζόκοβιτς αντίπαλος του Τσιτσιπά...

Ο Νοβακ Τζόκοβιτς είναι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στον τελικό του Rolan Garros που θα διεξαχθεί την Κυριακή.

Aποφασισμένος να καθαρίσει από νωρίς τον... δεύτερο ημιτελικό του Roland Garros και να βάλει γερές βάσεις για να βρεθεί την Κυριακή αντιμέτωπος με τον Στέφανο Τσιτσιπά που ήδη έχει προκριθεί, μπήκε στο ματς με τον Νόβακ Τζόκοβιτς ο Ράφα Ναδάλ. Ο Ισπανός τενίστας ήταν ασταμάτητος στα πρώτα σετ κάνοντας με χαρακτηριστική άνεση το 3-0 (στην συνέχεια το 5-0).

Στη συνέχεια όμως ο Τζόκοβιτς αντέδρασε, κερδίζοντας τα δύο επόμενα σετ και πραγματοποιώντας ανατροπή του σκορ σε 2-1 υπέρ του.

Το τέταρτο σετ είχε επίσης μεγάλες ανατροπές, καθώς ο Ναδάλ προηγήθηκε με 2-0 στα game, με τον Τζόκοβιτς να πάταει εκ νέου γερά στα πόδια του και να πετυχαίνει την ανατροπή, φτάνοντας στο 6-2 στα game και στη νίκη με 3-1 στα σετ.