21.11.20

Θέλει νίκη στο ντέρμπι ο Ολυμπιακός;...

Εδώ και πολλά χρόνια τα ντέρμπι του Ολυμπιακού με τον Παναθηναϊκό στο Καραϊσκάκη χωρίζονται σε τρεις κατηγορίες.

• Στην πρώτη κατηγορία, βλέπουμε τον Ολυμπιακό να ανοίγει γρήγορα το σκορ και στο τέλος να τον βρίσκει το παιχνίδι νικητή με τριάρα.

Έγινε... και πέρσι στα πλέϊ οφς (3-0, με το 1-0 στο 5’ και το 2-0 στο 21’).
Έγινε και το Νοέμβριο του 2016 με καρμπόν (3-0, με το 1-0 στο 21’ και το 2-0 στο 26’).

Γυρίζοντας και πιο πίσω, στο επεισοδιακό 2-1 του 2011, ο Ολυμπιακός έχοντας προηγηθεί με 1-0 στο 20’ κέρδισε κι εκείνο το ντέρμπι, έστω με γκολ στο 90’.

• Στη δεύτερη κατηγορία, βλέπουμε τον Παναθηναϊκό να προηγείται στο σκορ και το παιχνίδι να εξελίσσεται σε θρίλερ.

Έγινε το Μάρτιο του 2016, με το γκολ του Μπεργκ στο 3’ και τελικό 3-1 με τα δύο γκολ του Ολυμπιακού μετά το 86ο λεπτό!
Έγινε το Μάρτιο του 2014, με το γκολ του Πράνιτς στο 44’ και τελικό 0-3!
Έγινε το Νοέμβριο του 2011, με το γκολ του Ζέκα στο 17 και τελικό 1-1 με τον Τζιμπούρ να ισοφαρίζει στο 48’.

• Στην τρίτη κατηγορία είναι τα παιχνίδια τα οποία πάνε για 0-0 και είναι τα πιο πολλά (αν και το τελευταίο 0-0 το είδαμε το Μάρτη του 2009!)

Έγινε τον περασμένο Γενάρη κι ο Ολυμπιακός το πήρε 1-0 με τον Ελ Αραμπί στο 74’
Έγινε το Νοέμβριο του 2018, με το γκολ του Κάτσε στο 61’ και τελικό 1-1 με τον Σισέ να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις.
Έγινε το Μάρτη του 2018 κι ο Ολυμπιακός παρότι προηγήθηκε 1-0 με τον Φορτούνη στο 61’, ισοφαρίστηκε στο 88’ σε 1-1.
Έγινε τον Οκτώβρη του 2014 κι ο Ολυμπιακός το πήρε 1-0 με τον Αυλωνίτη στο 59’
Έγινε τον Απρίλιο του 2013, με το γκολ του Φιγκερόας στο 73’ και τελικό 1-1 με τον Μήτρογλου να ισοφαρίζει στο 87.

• Σύνοψη:

Προηγείται γρήγορα ο Ολυμπιακός; Κερδίζει!
Προηγείται γρήγορα ο Παναθηναϊκός; Από 33,3% νίκη, ισοπαλία και διπλό!
Πάει το ματς για το 0-0; Αν ο Ολυμπιακός ανοίξει το σκορ, έχει δύο νίκες και μία φορά ισοφαρίστηκε στο 88’. Αν ο ΠΑΟ ανοίξει το σκορ, έρχεται ισοπαλία!

• Έπιασα την τελευταία δεκαετία, αλλά και πιο πριν ουσιαστικά το ίδιο πράγμα ήταν: αν ο Ολυμπιακός πάει στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ, πάντοτε κερδίζει (βλέπε 2-0 με τα γκολ του Μήτρογλου, 4-0 στο Κύπελλο με το γρήγορο 1-0 του Λούα Λούα, 1-0 με το φάουλ του Ριβάλντο, 3-0 στη Ριζούπολη με το 2-0 στο 15’). Μία…μικρή λεπτομέρεια: φέτος ο Ολυμπιακός δεν έχει βάλει ποτέ έστω ένα γκολ σε α΄ ημίχρονο του, εντός η, εκτός έδρας, στο πρωτάθλημα η, την Ευρώπη!...

• Άλλη παρατήρηση που μπορούμε να κάνουμε από τα ντέρμπι των δύο ομάδων στο Καραϊσκάκη τα τελευταία χρόνια: για τον Ολυμπιακό καθαρίζουν με γκολ είτε οι σέντερ φορ (Ελ Αραμπί δύο γκολ, Ιντέγιε δύο γκολ και παλιότερα Μήτρογλου τρία γκολ, Τζιμπούρ δύο γκολ), είτε οι…στόπερ (γκολ και ο Σισέ και ο Ντα Κόστα και ο Μποτία και ο Αυλωνίτης)! Σέντερ φορ, πάντως, σήμερα δεν έχει ο Ολυμπιακός!...

• Ο Φορτούνης με τον Μασούρα θα καλύπτουν εναλλάξ τη θέση του φορ. Ο Φόρτου πριν λίγο καιρό είχε παίξει σέντερ φορ με την Εθνική σε ένα φιλικό στην Αυστρία και θυμάμαι ότι είχε πετύχει ένα ωραίο γκολ! Πρόπερσι, κάποια στιγμή ο Μαρτίνς είχε…καθιερώσει για ένα διάστημα τον Έλληνα διεθνή σε θέση φορ (με τον Χασάν τραυματία), βάζοντας τον Γκερέρο είτε πίσω του, είτε λίγο αριστερά του! Ο Μασούρας, από την πλευρά του, ακόμη ψάχνει το πρώτο του γκολ με τα «ερυθρόλευκα» κόντρα σε ΠΑΟ κι ΑΕΚ, εναντίον των οποίων είχε σκοράρει παίζοντας στον Πανιώνιο!