1.10.18

Το πέναλτι που έβγαλε… άχρηστο το VAR...

Το πέναλτι στην Ιταλία που έβγαλε… άχρηστο το VARΒΙΝΤΕΟ

Μεγάλο debate για τη χρησιμότητα του VAR, δεδομένου ότι αυτό έχει συμβουλευτικό ρόλο για τον διαιτητή και ουσιαστικά δεν τον «αναγκάζει» να δει μια φάση, προκάλεσε το...
πέναλτι που δόθηκε στην αναμέτρηση της Φιορεντίνα με την Αταλάντα και από το οποίο άνοιξε το σκορ σε αυτήν.

Στο 61ο λεπτό του αγώνα στο «Αρτέμιο Φράνκι», ο Φεντερίκο Κιέζα προσπάθησε να κάνει μια κούρσα προς το τέρμα των «μεργκαμάσκι», έχασε την ισορροπία του πιεζόμενος από τον Ραφαέλ Τολόι και βρέθηκε φαρδύς-πλατύς στο χορτάρι και εντός της αντίπαλης περιοχής. Ο Βραζιλιάνος αμυντικός ίσα που ακούμπησε τον νεαρό Ιταλό επιθετικό, αλλά ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, προκαλώντας την έντονη αντίδραση των παικτών του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι και του ίδιου του προπονητή τους. Μάλιστα, εκείνος ζήτησε και τον λόγο από τον συνάδελφό του, Στέφανο Πιόλι, για τον τρόπο που εκβίασε την παράβαση ο ποδοσφαιριστής του.

Όλο αυτό το σκηνικό δεν πτόησε τον Πάολο Βαλέρι, ο οποίος αγνόησε τη χρήση του VAR και έδωσε πέναλτι, με το οποίο ο Ζορντάν Βερετούτ άνοιξε το σκορ, ένα λεπτό αργότερα. Τελικά, η Φιορεντίνα επικράτησε με 2-0, καθώς στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κριστιάνο Μπιράγκι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Το όλο σκηνικό προκάλεσε συζήτηση στη γειτονική χώρα για τη χρήση της ακριβής αυτής τεχνολογίας, που προορίζεται να βοηθά τους διαιτητές και τους βοηθούς. Λόγω VAR, δύο γκολ στην αναμέτρηση της Ίντερ με την Αταλάντα είχαν ακυρωθεί αρκετά δευτερόλεπτα αργότερα, εικόνα αρκετά παράδοξη. Ωστόσο, από αυτό το σημείο περάσαμε στο άλλο άκρο, με τον ρέφερι να παίρνει πάνω του τη φάση...