1.4.18

Σκορ, θέαμα και... «ερυθρόλευκη» ρεβάνς...

Ολυμπιακός - ΑΕΚ 100-86...

Ο Ολυμπιακός επικράτησε για πρώτη φορά φέτος της ΑΕΚ με 100-86 έχοντας σε καλή κατάσταση τα γκαρντ του. Οι Πειραιώτες αγωνίστηκαν χωρίς του Πρίντεζη και Παπανικολάου, οι...
φιλοξενούμενοι χωρίς τον Χάρις κι έτσι βρήκαν χώρο δράσης οι υπόλοιποι. Σπανούλης (21), Στρέλνιεκς (18), Ρόμπερτς (10) και Μπράουν (15) από τη μία, Πάντερ (24) από την άλλη πρόσφεραν ένα «κονσέρτο για πολυβόλα».

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ να παίζει πολύ καλύτερα και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Οι παίκτες του Ολυμπιακού χωρίς ίχνος συγκέντρωσης έκαναν 5 λάθη στα πρώτα 4’ του αγώνα δίνοντας αρκετά lay up στους φιλοξενούμενους (6-13, 4’). Οι Πειραιώτες ανέκαμψαν χάρη στην πολύ καλή δουλειά του ΜακΛιν και τη δημιουργία του Σπανούλη (17-19, 9’).

Στην δεύτερη περίοδο η παρουσία του Στρέλνιεκς έδωσε περισσότερη ενέργεια στον Ολυμπιακό ωστόσο η ΑΕΚ παρέμενε με το προβάδισμα (33-40, 17’) χάρη σε τρία συνεχόμενα τρίποντα (Σάκοτα 2, Άτιτς). Στρέλνιεκς και Μπράουν όμως απάντησαν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και με 13 δικούς τους πόντους (3/3τρ., 3/3β.) μπήκαν μπροστά στο σκορ (48-40, 19’).

Οι ψηλοί της ΑΕΚ σκόραραν με ευκολία μέσα από την ρακέτα κι έτσι κατάφερνα να μειώσουν σε 54-52 (22’), ωστόσο ο Μπράουν παρέμενε ορεξάτος και με δικούς του πόντους έγινε το 61-52 (24’). Η καλή άμυνα είχε επιστρέψει με τους φιλοξενούμενους να δυσκολεύονται να βρουν το δρόμο προς το καλάθι του Ολυμπιακού κι έτσι η διαφορά έμεινε για αρκετή ώρα σε επίπεδο διψήφιο αριθμού πόντων.

Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα πάντως αντέδρασαν και με 7 σερί πόντους του Πάντερ έστειλαν τη διαφορά στους 6 (74-68, 32’). Στη συνέχεια οι Πειραιώτες βρήκαν δύο εύστοχα τρίποντα, αλλά ο Πάντερ ήταν ασταμάτητος (16 σερί πόντους στην τελευταία περίοδο) κι έτσι η διαφορά δεν ξέφευγε (82-75, 35’). Σε εκείνο το σημείο Σπανούλης και Στρέλνιεκς ανέλαβαν δράση και με συνοπτικές διαδικασίες έσβησαν κάθε ελπίδα της ΑΕΚ για τη νίκη...